Na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podano, że Janusz Wasylkowski zmarł we wtorek w Warszawie. Miał 86 lat.
Urodził się 2 sierpnia 1933 r. we Lwowie. "Udział w życiu kulturalnym rozpoczął w latach pięćdziesiątych XX w. podczas studiów na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego jako współzałożyciel Teatrzyku Satyry +Ponuracy+. Jego twórczość sceniczna rozpoczęła się również we Wrocławiu. Pierwszą sztuką była komedia +Wszystko przepadło+ (1957) wystawiona w przemyskim Teatrze Fredreum" - czytamy na stronie MKiDN.
W kolejnych latach napisał, m.in.: "Początek komedii" (1961), "Węzeł rodzinny" (1963), "Ten trzeci" (1965), "Upalny dzień" (1970), "Dyptyk katastroficzny" (1975), Królewski błazen" (1984) i "Trzasnęło nas po fajrancie" (1985).
W latach 1972-74 był kierownikiem artystycznym Teatru Rozrywki TVP, dla którego zrealizował 45 spektakli, a w latach 1987-88 kierował Teatrem "Buffo".
Był autorem adaptacji na potrzeby Teatru Telewizji "Małżeństwa Antoniny" Tomasza Manna i kilku utworów rosyjskich. Dla Teatru Polskiego Radia zaadaptował "Sąd" i "Oświadczyny Jankesa" Stanisława Broszkiewicza.
MKiDN w swoim wpisie przypomniało, że "szczególnie ważną i owocną sferą działalności Janusza Wasylkowskiego była popularyzacja historii oraz dziedzictwa Lwowa i Kresów Wschodnich".
"Od 1982 r. uczestniczył w pracach podziemnego zespołu +Historii Lwowa+ (działającego pod opieką ks. prof. Marka Kiliszka przy parafii Św. Trójcy na Solcu w Warszawie). W 1990 r. powołał do życia Instytut Lwowski, a w 1991 r. wydał pod swoją redakcją pierwszy tom +Rocznika Lwowskiego+" - czytamy na stronie MKiDN.
Przypomniano, że za wieloletnią działalność w sferze ochrony i popularyzacji dziedzictwa Lwowa został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Jak podano, otrzymał również Złotą Odznaką Związku Ziem Wschodnich w Londynie, medal "Pro memoria", wyróżnienie honorowe Nagrody literackiej im. Władysława Reymonta ("za wszelkie zasługi dla ocalenia pamięci Lwowa") i odznaczenie "Polonia Mater nostra est".
W 2017 r. uhonorowano go nagrodą "Kustosz Pamięci Narodowej".