Muzea równe i równiejsze. Nie wszystkie dostaną pieniądze z Unii. Co się może nie udać?
1 Galeria Arsenał w Białymstoku miała poprawić swoje warunki funkcjonowania, zwiększyć efektywność oraz poszerzyć ofertę kulturalną poprzez dostosowanie budynku starej elektrowni wraz z najbliższym otoczeniem do swoich potrzeb. Przez dwa minione lata otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ten cel po 200 tys. zł.
Agencja Gazeta / Fot. Marcin Onufryjuk Agencja Gazeta
2
Kościół św. Katarzyny to najstarszy kościół parafialny na Starym Mieście w Gdańsku. Powstał w latach 1227-1239, fundatorami byli książęta Pomorza Gdańskiego, rozbudowany został w XIV w.
Pożar do którego doszło w maju 2006 roku całkowicie zniszczył dach kościoła. Wiele pracy kosztowała jego odbudowa. Ze względu na ilość wody potrzebnej do ugaszenia pożaru, zniszczona została również elewacja wewnętrzna świątyni.
W kolejnych latach na jego odbudowę MKiDN przeznaczyło ok. 7 mln zł.
Agencja Gazeta / PIOTR MAZUR
3 Hala Stulecia to budowla przełomowa w historii architektury wykorzystującej żelazobeton. Zaprojektowana przez architekta Maxa Berga, wzniesiona została w latach 1911-1913 na Terenach Wystawowych jako centralna budowla wielofunkcyjna służąca wystawiennictwu, koncertom, spektaklom oraz wystąpieniom. Hala Stulecia zbudowana jest na planie koła z centralną salą widowiskową, otoczoną szerokim obejściem, które zapewnia dostęp na wyższe kondygnacje i połączone jest z czterema absydami zaprojektowanymi na osiach założenia. Konstrukcja Hali Stulecia wykonana jest w całości z żelbetu. Kopuła wraz z przestrzenią centralną posiada 65-metrową średnicę i wznosi się na wysokość 42 metrów. Całość przykryta jest dachem o układzie tarasowym oraz zwieńczona latarnią.
Shutterstock
4
Wnętrze Muzeum Narodowego w Krakowie jest w opłakanym stanie i wymaga przystosowania go do nowoczesnych, światowych standardów. Budynek zaczął powstawać w latach sześćdziesiątych, a prace trwały aż do początku dziewięćdziesiątych. W takiej formie w jakiej istnieje obecnie, nie spełnia standardów nowoczesnego budownictwa.
Gmach jest labiryntem pomieszczeń ulokowanych na 5 kondygnacjach, z uchwyconymi 72 różnicami poziomów , co bardzo utrudnia prowadzenie nowoczesnej działalności muzealniczej.
Agencja Gazeta / fot. ukasz Krajewski Agencja Gazeta
5 25 marca 2015 r. premier Ewa Kopacz spotkała się z przedstawicielami Rady Muzeum Historii Polski oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum. Podczas spotkania zapadła decyzja o budowie Muzeum na Cytadeli Warszawskiej oraz finansowaniu inwestycji przez rząd. Otwarcie budynku MHP planowane było na 11 listopada 2018 r. - w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Agencja Gazeta / Fot . Albert Zawada Agencja Gazeta
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję