Se-Ma-For Film Festival odbędzie się w Łodzi w dniach 23-25 września.

W tym roku polska i światowa animacja świętuje jubileusz stulecia jednej z najważniejszych technik filmu animowanego - techniki lalkowej. Ten jubileusz ma uświetnić pierwsza edycja Se-Ma-For Film Festival. Impreza ma przypominać wkład Władysława Starewicza w rozwój sztuki filmowej oraz podkreślić znaczenie łódzkiego Se-Ma-Fora w kontynuowanie tradycji filmu lalkowego.

"Marka Se-Ma-Fora jest w świecie bardzo znana. Wierzymy, że pomoże nam budować potencjał naszego festiwalu" - mówił na wtorkowej konferencji prasowej prezes studia filmowego Se-Ma-For Zbigniew Żmudzki.

Wśród gości festiwalu znajdą się wybitni światowi animatorzy, m.in.: bracia Quay, Valentas Askinis, Jurate Leikaite, Mariusz Wilczyński czy Tadeusz Wilkosz.

Festiwal rozpocznie się odsłonięciem pomnika pingwina Pik-Poka w łódzkim Aquaparku Fala. Będzie to kolejna, po Misiu Uszatku, kultowa postać z bajek Se-Ma-Fora, która doczeka się pomnika. Władze miasta chcą rokrocznie odsłaniać jeden pomnik na "bajkowym" szlaku turystycznym.

Odsłonięciu pomnika towarzyszyć będą konkursy, gry, zabawy plastyczne, głośne czytanie bajek oraz promocja filmów i książek o najsłynniejszym filmowym pingwinku. Z okazji festiwalu do rąk kolekcjonerów trafi pamiątkowy dukat z postacią Pik-Poka. Dukat ukaże się w trzech nominałach i będzie nim można płacić w wybranych sklepach.

W programie imprezy znajdą się m.in. projekcje polskich i światowych pełnometrażowych filmów lalkowych tj.: "Max i Mary", "Fantastyczny Pan Lis", "Niezwykłe przygody pluszowych misiów" oraz premiera "Maski" i retrospektywa filmów lalkowych braci Quay. Zobaczyć będzie można też filmy laureatki Oscara Susie Templeton oraz innych niezależnych artystów z całego świata, reklamy z udziałem lalek oraz filmy dokumentalne poświęcone animatorom.

Zaplanowano także przegląd krótkometrażowych lalkowych produkcji Se-ma-fora z ponad 60-letniej historii Studia - zarówno filmów dla dzieci, jak autorskich filmów dla dorosłych, rosyjskich i francuskich filmów Władysława Starewicza, przegląd animacji lalkowych łódzkiej szkoły filmowej oraz pierwszy na świecie przegląd lalkowych horrorów. Dla dzieci przygotowano poranki z bajkami, a dla młodzieży - warsztaty animacji. Projekcje odbywać się będą w kinach: Polonia, Kinematograf oraz Cytryna. Wstęp na wszystkie pokazy będzie bezpłatny.

Główne wydarzenia Festiwalu związane z osobą Starewicza odbędą się 25 września. Oprócz przeglądu jego filmów z muzyką na żywo, zostanie wtedy odsłonięta gwiazda prekursora animacji lalkowej w Alei Sławy na ulicy Piotrkowskiej.

Twórcy Festiwalu przypominają, że w 1910 roku w Kownie, w swojej domowej pracowni Władysław Starewicz dokonał oryginalnego eksperymentu. Zafascynowany światem owadów postanowił najciekawsze i najwspanialsze okazy filmować. Wybór padł na żuki jelonki, których zwyczajami interesował się od dawna. Tak powstała "Walka żuków". W tym samym roku Starewicz rozpoczął pracę przy lalkowej, fabularnej opowieści "Piękna Lukanida", która została uznana za pierwszy animowany film lalkowy.

Festiwal powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej oraz Urzędem Miasta Łodzi. Honorowy patronat objęły ambasady Rosji i Litwy w Polsce.