Monika Osiecka ukończyła warszawską ASP na kierunku rzeźba i jak sama podkreśla, sztuka, a szczególnie rzeźbiarstwo, to dla niej naturalny sposób komunikacji ze światem zewnętrznym. Książką "Fragmenty lustra" artystka udowodniła, że również słowo pisane potrafi wykorzystać do tego, by bardzo czytelnie przedstawić otoczeniu świat swoich wewnętrznych przeżyć.

Reklama

Jej literackie dzieło to swego rodzaju poetycki pamiętnik będący zbiorem niezwykle intymnych zapisków, wierszy i krótkich narracji uzupełnionych o autorskie fotografie oraz zdjęcia prac rzeźbiarskich autorki. Autorka wprowadza czytelnika na teren swoich wewnętrznych przemyśleń, oferuje niezwykle intymny, naszpikowany wrażeniami i emocjami dialog wewnętrzny.

Lektura tej książki momentami peszy i wywołuje zakłopotanie, jakie pojawia się wówczas, gdy zdarza nam się podpatrzeć skrawek cudzej intymności. Niezwykle rzadko bowiem mamy okazję tak mocno i bezwstydnie wniknąć we wnętrze drugiego człowieka. Autorka otwiera przed czytelnikiem takie zakamarki własnej psychiki, których niekiedy sami u siebie nie potrafimy odkryć.

"Fragmenty lustra" to dzieło kompletne, bardzo spójne i nasycone wewnętrznym "ja" autorki. Tutaj obraz jest dopełnieniem słowa, a słowo dopowiedzeniem obrazu. Ta książka to również jedna z niewielu okazji na to, by podejrzeć proces twórczy i poznać odczucia towarzyszące artyście podczas pracy nad dziełem.

Niezwykła wrażliwość autorki, zdolność do wnikliwej autorefleksji i w końcu odwaga do tego, by podzielić się własną intymnością z czytelnikiem, zaowocowały lekturą wielce atrakcyjną dla każdego, kto nie boi się tak bliskiego i emocjonalnego spotkania z wewnętrznymi przeżyciami drugiej osoby.

"Fragmenty lustra" Moniki Osieckiej ukazały się nakładem wydawnictwa Słowo/Obraz Terytoria.

Media

Autor: Anna Sobańda