Pięciuset wystawców WTK szczelnie zapełni powierzchnię parteru i piętra PKiN oraz górne kuluary Sali Kongresowej. W porównaniu do ubiegłorocznej edycji targów liczba stoisk wzrosła, co nie oznacza jednak większej liczby wystawców. Dzieje się tak dlatego, że - szczególnie w stoiskach narodowych wystawców zagranicznych - liczba kolektywnie występujących współwystawców co roku podlega istotnym wahaniom - mówił Jacek Oryl, dyrektor targów na wtorkowej konferencji prasowej.

Reklama

W porównaniu z zeszłym rokiem zwiększyła się o jedną czwartą liczba wystawców zagranicznych - w tym roku na targach reprezentowanych będzie 20 krajów. Gościem specjalnym będą wydawcy z Armenii, obchodzącej w tym roku 500-lecie istnienia rodzimego drukarstwa. Obok państw, które prezentowały się już w latach ubiegłych, swoja ofertę zaprezentują wydawcy z Belgii, Hiszpanii, Azerbejdżanu, Rosji, Turcji i Chin.

Podczas targów z czytelnikami spotka się ponad 400 autorów książek m.in. zeszłoroczny noblista Tomas Transtroemer, Tomas Venclova, Julia Hartwig, Józef Hen, Hanna Krall, Jarosław Marek Rymkiewicz, Andrzej Sapkowski, Olga Tokarczuk, Mariusz Szczygieł, Jacek Hugo Bader, Sylwia Chutnik, Jonathan Carroll, Waris Dirie.

Gośćmi targów będą też finaliści nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki m.in. chiński dysydent Liao Yiwu, autor zakazanej w Chinach książki "Prowadzący umarłych". Prof. Harald Welzer, psycholog społeczny, autor książki "Koniec świata, jaki znaliśmy. Klimat, przyszłość i szanse demokracji" będzie gościem czwartkowego panelu zorganizowanego przez Krytykę Polityczną, a Carl Honore, kanadyjski dziennikarz i publicysta, jeden z twórców ruchu "slow" promować będzie na targach swoją właśnie wydaną w Polsce książkę "Pochwała powolności. Jak zwolnić tempo i cieszyć się życiem" (Drzewo Babel).

Na targach odbędzie się też spotkanie z Rzecznikiem Praw Dziecka na temat idei Janusza Korczaka, spotkania ze znanymi varsavianistami, pokazy kaligrafii języka chińskiego i dedykacji w języku japońskim a także pokaz mody kreacji inspirowanych książką. W niedzielę portal Lubimyczytać.pl zaprasza do odświeżenia domowych bibliotek poprzez udział w akcji "Z półki na półkę", podczas której będzie się można wymieniać tomami z innymi czytelnikami. Zasada jest prosta - można wynieść ze sobą tyle książek, ile przyniosło się na wymianę, wybierając spomiędzy tomów przyniesionych przez innych czytelników, a także dostarczonych przez wydawców. W kawiarence Ethno Cafe wydawnictwo Claroscuro organizować będzie spotkania z "żywymi książkami" - ludźmi, którzy opowiadać będą zainteresowanym swoje historie. Do "wypożyczenia" w "żywej bibliotece" m.in. Angolka, Kolumbijczyk i Gruzin.

Nowością tegorocznej edycji targów będzie "Kanapa Literacka" - miejsce, gdzie w swobodnej atmosferze czytelnicy będą mogli spotkać się z ulubionymi autorami. Na kanapie w Sali Kopernika zasiądą m.in. prof. Maria Szyszkowska, Jarosław Zieliński a także Andrzej Sapkowski - laureat przedtargowego plebiscytu WTK i portalu Lubimyczytać.pl na ulubionego autora, którego czytelnicy chcieliby spotkać na targach.

Podczas targów przedstawione zostaną nominacje do nagród literackich Nike, Gdynia, rozstrzygnięte zostaną m.in. Nagroda Literacka im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, Nagroda Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar, nagroda fundacji Kultury Polskiej za Promocję Polskiej Książki w Świecie, Nagroda Magellana za najlepszą książkę turystyczną, konkurs Najpiękniejsze Książki Roku, Konkurs na Najlepszą Książkę Dziecięcą "Przecinek i Kropka" oraz pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Illustration Startup organizowanego przez warszawska ASP.

Targowe Forum Nowych Technologii to nie tylko warsztaty i panele dla specjalistów z branży, ale też okazja dla czytelników, aby wypróbować różne rodzaje nowych nośników Książki cyfrowej - przez całą sobotę goście targów w Sali Mickiewicza będą mogli je osobiście przetestować. Wśród 11 wystaw, które będzie można zobaczyć na targach, znajdzie się ekspozycja poświęcona zeszłorocznemu nobliście Tomasowi Transtroemerowi, wystawy o Ryszardzie Kapuścińskim, Astrid Lindgren, Januszu Korczaku oraz przegląd ilustracji książek dla dzieci i młodzieży z XXIII Biennale Ilustracji Bratysława.

Program wydarzeń dla dzieci i młodzież na WTK odbywać się będzie pod hasłem "Ja lubię czytać!". W czwartek i piątek przygotowano atrakcje dla zorganizowanych grup szkolnych, w sobotę i niedzielę - dla wszystkich chętnych. Dzieci do lat 12 oraz wszelkie zorganizowane grupy szkolne mają bezpłatny wstęp na targi. Imprezy dla najmłodszych odbywać się będą w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni w Sali Sienkiewicza ze sceną, kącikiem zabaw i sekcją gier planszowych, gdzie zaplanowano m.in. seanse głośnego czytania i przedstawienia.

III Warszawskim Targom Książki towarzyszyć będzie festiwal Komiksowa Warszawa, którego gośćmi będą tacy autorzy jak Tadeusz Baranowski, Bohdan Butenko, Sławomir Lewandowski, Grzegorz Rosiński, Michał "Śledziu" Śledzińskim oraz twórcy komiksów z Hiszpanii i Ukrainy.

Przy okazji WTK odbywać się będą Wirtualne targi Książki. Pod adresem www.e-targi-ksiazki.waw.pl firmy biorące udział w targach prezentować będą swoją ofertę na wirtualnych stoiskach. Dopełnieniem targów będzie plenerowy 3 Warszawski Kiermasz Książki na Mariensztacie w dniach 26-27 maja.

Targi otwarte będą w czwartek od 10 do 18, w piątek i sobotę od 10 do 19 i w niedzielę w godzinach 10-17.