Jonathan Cott był redaktorem początkującego wówczas pisma "Rolling Stone", kiedy w 1968 roku zlecono mu przeprowadzenie wywiadu z Johnem Lennonem i Yoko Ono. Lennon był już legendą, Yoko zaś, która pojawiła się w jego życiu cztery miesiące wcześniej, postrzegano jako zbyt awangardową artystkę, która odbiera Lennona jego fanom.
To Jonathanowi Cottowi właśnie, Lennon udzielił ostatniego w swoim życiu wywiadu. Dziennikarz spotkał się z muzykiem i wówczas już swoim przyjacielem, na trzy dni przed jego tragiczną śmiercią z rąk zamachowcy. W książce znajduje się pełna wersja tej rozmowy. Cott oddaje także w ręce czytelników zapisy rozmów z Yoko Ono, przeprowadzonych z artystką już po śmierci jej męża oraz fragmenty swoich esejów poświęconych im obojgu.

Reklama

Autorowi, dzięki zaufaniu, jakim darzyli go John i Yoko, udaje się pokazać tę legendarną parę z bardziej ludzkiej strony, jako dwoje zakochanych w sobie ludzi, którzy wbrew społecznej krytyce, chcą po prostu być ze sobą i tworzyć swoją sztukę. Ta książka tym którzy do dziś nie wybaczyli Lennonowi odejścia z zespołu The Beatles, może pomóc zrozumieć, że dla niego był to po prostu naturalny, kolejny etap rozwoju artystycznego który nastąpiłby nawet wówczas, gdyby na drodze Johna nie pojawiła się Yoko.

Z rozmów przeprowadzonych ze słynną parą wyłania się także zupełnie nowy obraz partnerki Lennona. Przez fanów grupy The Beatles, Yoko Ono dotychczas uważana była za femme fatale, która doprowadził do rozpadu legendarnego zespołu. Tu widzimy ją jako artystyczną duszę, która spotkała na swojej drodze kogoś, kto ją doskonale rozumiał i był gotów iść wspólnie przez życie głosząc ideę miłości i tolerancji. Nie ulega wątpliwości, że Johna i Yoko łączyła prawdziwa miłość. I jeśli tylko zgodzimy się z tezą, że każdy artysta ma prawo do prywatnego szczęścia, przyznamy że Yoko musiała pojawić się życiu Johna.

"Yoko i John. Dni, których nigdy nie zapomnę", to lektura obowiązkowa nie tylko dla wszystkich fanów Johna Lennona i Yoko Ono. Jest to również barwny obraz życia londyńskiej i nowojorskiej bohemy lat 70.

Książka Jonathana Cotta "Yoko i John. Dni, których nigdy nie zapomnę" ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Znak Litera Nova

Reklama
Media