International Lutosławski Youth Orchestra to projekt szczecińskiej Filharmonii, który ma promować współczesną muzykę klasyczną wśród młodych artystów z Europy. Przez tydzień muzycy uczestniczyli w warsztatach pod czujnym okiem i uchem wykładowców z Hiszpanii, Rumunii, Finlandii i Kuby.

Reklama

Dzisiejszy koncert finałowy poprowadzi Ewa Strusińska, nowy pierwszy dyrygent Filharmonii w Szczecinie. Jak sama mówi, jest pod wielkim wrażeniem warsztatu i wrażliwości, jaką wykazują młodzi muzycy. - Uważam, że bez orkiestr młodzieżowych nie ma później dobrych orkiestr profesjonalnych - dodaje dyrygent.

Dorota Serwa, dyrektorka Filharmonii w Szczecinie, liczy, że projekt International Lutosławski Youth Orchestra nie będzie jednorazowym wydarzeniem.

Na repertuar koncertu składa się "Koncert na orkiestrę" Witolda Lutosławskiego oraz "The Young Person's Guide to the Orchestra" Benjamina Brittena, z okazji 100. rocznicy urodzin kompozytora. Szczecińscy melomani usłyszą też prapremierowe wykonanie kompozycji "Lavoisier's Mirrors" Chrisa Roe'a, który jest zdobywcą II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w 100-lecie urodzin Witolda Lutosławskiego. Kompozytor będzie gościem specjalnym szczecińskiego koncertu.