Dziś poznaliśmy laureatów nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Za rok 2018 nagrodę dostała polska pisarka, Olga Tokarczuk To piąty literacki Nobel dla Polski.

Reklama

Laureatkę nagroda zastała podczas podróży po autostrady w Niemczech. Powiedziała, że musi zebrać myśli, by skomentować przyznanie jej nagrody. Chwilę potem napisała na Fecebooku:

Literacka Nagroda Nobla!
Radość i wzruszenie odebrały mi mowę.
Ogromnie dziękuję za wszystkie gratulacje!

Polska pisarka Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018 - poinformowała w środę Szwedzka Akademia. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska. Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Tokarczuk jest autorką m.in.: "Podróż ludzi Księgi", "Prawiek i inne czasy", "Gra na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Księgi Jakubowe" oraz "Bieguni", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.

Reklama

Na podstawie książki "Prowadź swój pług rzez kości umarłych" Agnieszka Holland nakręciła swój głośny film "Pokot".

Laureatem Literackiej Nagrody Nobla za rok 2019 został austriacki pisarz i dramaturg Peter Handke za "pracę, która z lingwistycznym geniuszem eksploruje peryferie i specyfikę ludzkiego doświadczenia".

Peter Handke urodził się 6 grudnia 1942 r. w Austrii. Z wykształcenia prawnik, jest dramaturgiem, powieściopisarzem, poetą, teoretykiem literatury i publicystą.

Jak podaje Encyklopedia Teatru Polskiego, Handke należał do najpopularniejszych przedstawicieli powojennej austriackiej awangardy. Na początku lat sześćdziesiątych związał się z awangardową literacką grupą "Forum Stadtpark". Jako młody, zbuntowany literat debiutował pod patronatem poety, Alfreda Kolleritscha, twórcy eksperymentalnej sceny w Grazu i wydawcy czasopisma "manuscript".