Jak podkreślają organizatorzy, 22. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha będzie jednym z pierwszych festiwali odbywających się we Wrocławiu po wstrzymaniu organizowania imprez kulturalnych z powodu pandemii COVID-19.
„Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest niezwykle interesujący i wielowymiarowy chasydyzm, który podczas Simchy będziemy mieli okazję poznać z rozmaitych perspektyw” - powiedział dyrektor festiwalu Stanisław Rybarczyk.
Simcha rozpocznie się w sobotę 5 września od tradycyjnej klezmerskiej hawdali, koncertu pełnego odniesień do bałkańskich i klezmerskich rytmów, którego publiczność - jeszcze przed wejściem muzyków na scenę - będzie miała okazję uczestniczyć w tradycyjnej żydowskiej ceremonii hawdali, czyli rozdzielenia czasu świątecznego od czasu powszedniego na zakończenie Szabatu. Tego wieczoru zagra niezwykle żywiołowy zespół Bum Bum Orkestar.
Festiwalowa niedziela została okrzyknięta dniem chasydzkim i będzie to wprowadzenie do tego zagadnienia, które w różnych odsłonach zostanie przedstawiane publiczności. W Synagodze Pod Białym Bocianem odbędzie się panel dyskusyjny „Chasydzi na ziemiach polskich”. Odbędzie się spotkanie z Leszkiem Jodlińskim – autorem książki „Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska”.
Potem przyjdzie czas na warsztaty z szydełkowania kipy z Olgą Budzan z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu. Nowością tegorocznej edycji będzie możliwość poznania przepisów kuchni chasydzkiej - jej tajniki odkryje w wykładzie Mira Gawłowicz, prowadząca Restaurację Żydowską Sarah we Wrocławiu.
O słowniku chasydzkim w poniedziałek opowie podczas wykładu Dariusz Dekiert. Z kolei we wtorek chasyd, znany artysta muzyczny, Symcha Keller poprowadzi specjalnie dla wrocławian warsztaty śpiewów chasydzkich. będzie też wyjątkowa okazja, by usłyszeć opowiadania chasydzkie, które przeczyta dla festiwalowej publiczności znany i ceniony aktor, reżyser, poeta Bogusław Kierc.
W programie znalazł się także cały dzień (środa) poświęcony opowieściom o kobietach w chasydyzmie, gdzie m.in. rabinka Małgorzata Kordowicz opowie o tym, czy w judaizmie ortodoksyjnym Żydówki są Żydami? Codziennie wieczorem na dziedzińcu Synagogi Pod Białym Bocianem tradycyjnie będą odbywały się bezpłatne i otwarte warsztaty tańca - w tym roku zgodnie z tematem przewodnim, będą to tańce chasydzki.
Nowością i wielkim hitem festiwalu są tegoroczne trzydniowe warsztaty filmowe z uznanym holendersko-izraelskim filmowcem Bennym Brunnerem.