Andrzej Wróblewski jest uznawany za ojca polskiej sztuki współczesnej. Ubiegłoroczna wystawa prac artysty w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, zatytułowana „Recto/Verso”, była ogromnym sukcesem. Tym większe emocje wśród kolekcjonerów może wzbudzić fakt, że na Aukcji Sztuki Współczesnej pod młotek pójdzie jego pochodzący z 1954 roku obraz dwustronny – „Martwa natura z rysunkiem” i „Piwonie”. Od 1967 pozostawał w depozycie Muzeum Narodowego w Poznaniu. Od tamtej pory publicznie wystawiany był tylko w latach 1995-96 w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki oraz Muzeum Narodowym w Krakowie. Dzieło powstało w okresie proklamowanego w polskiej sztuce socrealizmu, reprezentuje jednak prywatny wątek w twórczości artysty. To intymny zapis codzienności i pracowni jednego z najważniejszych twórców sztuki XX wieku. Licytacja rozpocznie się od 140 tys. zł.

Reklama
Media

W ofercie aukcji szczególnie przykuwa uwagę twórczość zmarłego w ubiegłym roku Wojciecha Fangora. Wyjątkowo efektowna, kontrastowa „fala”, „SU 14” powstała w 1971 roku w domu artysty w Summit. Pochodzi z amerykańskiego okresu, w którym twórca z powodzeniem rozwijał ideę Pozytywnej Przestrzeni Iluzyjnej. W latach 2012-2016 obraz znajdował się ekspozycji stałej Muzeum Narodowego w Poznaniu. To kolejna po „SU 10” i „M 58”, pochodząca z podobnego okresu twórczości, praca Fangora, która trafia na aukcję DESA Unicum. „M 58” został sprzedany w październiku ubiegłego roku za 923 tys. zł i stał się wówczas najdroższą pracą artysty na świecie. Fala zainteresowania twórczością artysty nie słabnie – rekord ten został pobity dosłownie kilka dni temu w Stanach Zjednoczonych. 1 maja w Filadelfii za „M 62” zapłacono 310 tys. dolarów, czyli prawie 1,2 miliona zł. Cena wywoławcza „SU 14” to 360 tys. zł. Ciekawostką kolekcjonerską jest prezentowany na tej samej aukcji wczesny, powstały około 1948 roku, kubizujący „Krajobraz” Fangora, z ceną wywoławczą 60 tys. zł. Równie nietypowe na rynku sztuki jest wczesne płótno Magdaleny Abakanowicz. Artystka tworzyła obrazy olejne tylko na początku swej działalności, lecz widać w nich wiele wątków, które rozwijać będzie potem w tkaninach i rzeźbach. „Wiatrakowaty” powstał w 1961 roku, zaś w 1963 roku był prezentowany w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki. Licytacja rozpocznie się od 22 tys. zł.

Media

Mocnym punktem licytacji jest szczególnie ceniony obraz „Pogoń” Jerzego Tchórzewskiego. Praca była wystawiana w 1959 roku podczas Biennale w São Paulo. Właśnie wówczas artysta został dostrzeżony przez zagranicznych marszandów i krytyków, dzięki czemu zaczął uczestniczyć w zachodnim rynku sztuki. Cena wywoławcza pracy wynosi 90 tys. zł. Ważnym elementem aukcji są malowane z niezwykłą precyzją płótna amerykańskich mistrzów op-artu: Francisa Hewitta, Tadasky’ego i mających polskie korzenie Richarda Anuszkiewicza oraz Juliana Stańczaka. Ich ceny wywoławcze wahają się od 80 do 180 tys. zł.

DESA Unicum jest liderem rynku z 67% udziałem w całej sprzedaży aukcyjnej sztuki współczesnej (w 2015 roku wyniosła ona ogółem 45 496 991 zł). Do DESA Unicum należy też większość rekordów 2015. Wszystkie prace dostępne na najbliższej aukcji, zanim trafią do prywatnych kolekcji, będą prezentowane na wystawie w siedzibie domu aukcyjnego.

Aukcja: 19 maja, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa

Wystawa obiektów: 5-19 maja 2016, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa, wstęp wolny