To już druga edycja festiwalu, który potrwa do 20 maja. Patronem tegorocznych spotkań został Tadeusz Różewicz, któremu zostanie poświęcony cykl spotkań, wystaw i spektakli.

Niemniej ważnym elementem festiwalu będzie, tak zwany, nurt konkursowy, w którym znajdą się następujące spektakle:

Przemysław Wojcieszek "Osobisty Jezus". Reżyseria: Przemysław Wojcieszek, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy
Niezwykła współczesna opowieść o poszukiwaniu wiary. Wojcieszek w sugestywny sposób obrazuje duchowe wątpliwości i wyroki przeznaczenia. Główny bohater wychodzi z więzienia, by przekonać się, że nie ma już domu, rodziny, ukochanej kobiety. Nie mogąc się z tym pogodzić, obsesyjnie poszukuje źródła nadziei na lepsze życie. Doskonała rola Przemysława Bluszcza.

Piotr Tomaszuk, "Bóg Niżyński". Reżyseria: Piotr Tomaszuk, Teatr Wierszalin z Supraśla
Spektakl opowiada tragiczną historię życia i twórczości Wacława Niżyńskiego - genialnego tancerza i choreografa, który zrewolucjonizował taniec. Zaatakowany schizofrenią zmuszony był przerwać karierę. Przedstawienie powstało w oparciu o jego wstrząsające dzienniki pisane w trakcie choroby.

Dorota Masłowska, "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku". Reżyseria: Przemysław Wojcieszek, TR Warszawa
Debiut dramaturgiczny laureatki Nagrody NIKE to krótki, pełen humoru pastisz na współczesną polską rzeczywistość, oglądaną oczami dwójki bohaterów, którzy pod wpływem niejasnego impulsu udają się w podróż życia, udając "biednych Rumunów".


Reklama

Maciej Kowalewski, "Bomba". Reżyseria: Maciej Kowalewski, Teatr ATA - INT LTD sp. Kowalewski - Nazaruk
Sugestywna opowieść o Polsce, realnej i wyśnionej, historycznej i współczesnej, w której pokutują wciąż upiory zbiorowej wyobraźni, karmionej romantycznymi mitami. "Bomba" jest też opowieścią o wolności od wszelkich ideologii i racjonalnej egzystencji. Spektakl reklamowany przez twórców jako największa niekomercyjna produkcja teatralna w Polsce. Zagrało w niej 23 najpopularniejszych w Polsce aktorów. Prawdziwy hit w Warszawie!

Ingmar Villqist, "Kompozycja w słońcu". Reżyseria: Ingmar Villqist, Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni
Najnowsza sztuka Ingmara Villqista. Autor po zrealizowaniu w Teatrze Rozrywki w Chorzowie brawurowego musicalu "Rent", powraca na scenę dramatyczną swoim nowym tekstem. Czwórka postaci, uwięzionych w swojej historii, rozpaczliwie poszukuje wyjścia z matni, w jaką zapędziła ich przeszłość. Czy człowiek może ponosić winę za nie swoje grzechy? Czy potrzeba bliskości drugiego człowieka może tłumaczyć naruszenie tabu? Miłość, tajemnica i nieodwołalne wyroki przeznaczenia…

Tomasz Kaczmarek, "Matka cierpiąca". Reżyseria: Ewelina Pietrowiak, Laboratorium Dramatu w Warszawie
Groteska o polskiej rodzinie gnieżdżącej się w niewielkim mieszkaniu w bloku. Tytułowa matka bierze na siebie odpowiedzialność za rodzinę, aby bronić jej przed panującą na zewnątrz zarazą. Nie wiadomo jednak, czy zaraza rzeczywiście panuje, czy też jest chorym wyobrażeniem w głowie matki… Brawurowa rola Marii Maj.

Marek Modzelewski, "Koronacja". Reżyseria: Łukasz Kos, Laboratorium Dramatu w Warszawie
Maciek, trzydziestoletni lekarz, ma zrzędliwą żonę, piękną kochankę, apodyktycznego ojca, znerwicowaną matkę… i Króla - swoje alter ego, które złośliwie komentuje jego wszystkie poczynania. Występują m.in. Barbara Wrzesińska, Marta Klubowicz, Robert Więckiewicz.

Przemysław Nowakowski, "Twój, Twoja, Twoje…". Reżyseria: Monika Pęcikiewicz, Teatr Polski w Poznaniu
Jeden z bardziej intrygujących tekstów najnowszej młodej dramaturgii polskiej. Ironiczny, nie pozbawiony elementów groteskowych, traktuje boleśnie o destrukcji osobowości współczesnego człowieka, jego rozpaczliwej pogoni za utraconą tożsamością - narodową, społeczną, seksualną... Bezowocność tych wysiłków śmieszy, ale jednocześnie przeraża. I każe zadać sobie pytanie - kim naprawdę jesteśmy?

Paweł Demirski, "Dziady. Ekshumacja". Reżyseria: Monika Strzępka, Teatr Polski we Wrocławiu
Kontrowersyjny tekst o tym, jak polska romantyczna tradycja umościła się w myśleniu o polityce. Czyje trumny czcimy? Jakie trupy ukrywamy w szafach? Czy wszystkie trupy nie śmierdzą i są święte? Kiedy Polak pluje Polakowi w twarz i co ma do tego Senator?

Paweł Sala, "Spalenie matki". Reżyseria: Michał Kotański, Teatr Wybrzeże w Gdańsku
"Spalenie matki" to sztuka o ludziach unikających podejmowania ważnych, osobistych wyborów, które świadczą o odpowiedzialności, a tym samym o podjęciu życiowych wyzwań. Główny bohater - gej zarabiający na życie tańcem erotycznym, towarzysząc chorej na raka matce, wkracza w realny świat, z którym nie miał i nie chciał mieć dotychczas do czynienia. Jego doświadczeniem jest nie tylko nieumiejętność zdefiniowania siebie, określenia swojej tożsamości, ale przede wszystkim niemożność przeżycia dramatu, jakim powinno być odejście matki.

Ponadto godny odnotowania wydaje się również nurt teatr telewizji, w którym zostaną pokazane najciekawsze spektakle telewizji minionego roku.

W festiwalu udział weźmie kilkadziesiąt gwiazd polskiego aktorstwa, wśród nich między innymi: Zbigniew Zamachowski, Teresa Budzisz Krzyżanowska, Jan Englert, Ewa Ziętek, Artur Żmijewski, Wojciech Malajkat, Krystyna Tkacz, Maria Seweryn, Anna Mucha, Jan Peszek i Maria Peszek.