Kieleckich artystów zaprosił na festiwal dyrektor Szanghajskiego Teatru Lalek, który w październiku 2009 roku oglądał premierę "Córki Króla Smoka". Według dyrektorki "Kubusia" Ireny Dragan, Chińczyków zachwyciło w przedstawieniu połączenie tradycji z nowoczesnym spojrzeniem.

"Ciekawi ich, jak cudzoziemcy potrafią bogactwo chińskiej kultury złożyć w spektakl i je pokazać" - oznajmiła.

"Córka Króla Smoka", na podstawie opowiadania Li-Cz'ao-Wei "Córka smoka", mówi o miłości mężczyzny do dziewczyny z innego świata. Przedstawienie przybliża mitologię chińską, w której smok jest postacią dobrotliwą, przyjazną człowiekowi.

Dragan wykorzystała w spektaklu różne techniki: pojawiają się barwne, duże marionety, animowane przez dwóch aktorów, sześciometrowy, czerwony smok, a także teatr cienia, taniec z mieczem, taniec z szarfami, sceny karate i chi gong oraz projekcje multimedialne.

"Kubuś" będzie jedynym polskim zespołem na festiwalu w Szanghaju. Zaprezentują się na nim także teatry z Chin, Rosji, Rumunii, Bułgarii, Serbii, Wielkiej Brytanii i Portugalii. Festiwal rozpocznie się 11, a zakończy 15 października.

Podczas pobytu w Szanghaju "Kubuś" trzykrotnie (16, 17 i 18 października) pokaże "Córkę Króla Smoka" w polskim pawilonie EXPO.

Dragan dodała, że wysłała do Szanghaju przetłumaczony na angielski tekst sztuki, ale przeważnie na takich festiwalach dialogi nie są publiczności tłumaczone. Jej zdaniem teatr jest przekazem energetycznym, a "występ dla cudzoziemców wymusza na aktorach większą energię przekazu".

Dyrektorka niepokoi się o to, czy lalki i dekoracje w całości przetrwają transport i odprawę celną. Elementy scenografii załadowano w specjalne, atestowane skrzynie, a całość waży 250 kg.

Wyjazd jest pokłosiem trzyletniej współpracy kieleckich artystów ze słynnym Szanghajskim Teatrem Lalek. Dragan z kilkoma aktorami była w Szanghaju jesienią 2008 roku. Kielczanie odwiedzili szkołę teatralną, która kształci nie tylko aktorów, ale także lalkarzy, akrobatów, artystów tradycyjnej opery chińskiej. Obejrzeli spektakle i popisy studentów oraz mistrzów. Rok później chiński teatr wystąpił w Kielcach ze spektaklem "Małpi król".

Udział "Kubusia" w chińskim festiwalu współfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.