Spektakl opowiada historię księdza oskarżonego o molestowanie chłopca w szkole, w której uczy. W poniedziałek fragmenty przedstawienia pokazano dziennikarzom. Reżyser spektaklu - Piotr Cieplak - zastrzegł, że "tematem sztuki nie jest rozstrzyganie o winie lub niewinności jednego z bohaterów, lecz łatwość, z jaką my, widzowie, zmieniamy się w prokuratorów".

"Okazuje się, że wystarczy okruch, jedna niewinna sugestia, aby zamiast słuchać słów, zaczyna się zaglądać pod ich podszewkę. Niestety, nie jest zdumiewające, że utwór amerykańskiego autora brzmi teraz tak świeżo i dobitnie w Polsce, w epoce teczek, agentów, skandali i wzajemnych oskarżeń" - uważa reżyser.

Reżyser podkreślił, że - ostatecznie - widz, nie dowiaduje się, czy ksiądz molestował chłopca, czy też nie. "Zawiedziony będzie ten, kto spodziewa się antyklerykalnych skandali. Zawiedziony będzie też każdy, kto oczekiwałby łatwych puent <winny, niewinny>" - tłumaczył Cieplak.

W przedstawieniu występują: Aleksandra Konieczna, Lidia Sadowa, Żanna Gierasimowa i Cezary Kosiński.

Podczas poniedziałkowego spotkania przedstawiono też plany Teatru Polonia na sezon 2007/2008. Na koniec listopada planowana jest premiera przedstawienia "Kobiety w sytuacji krytycznej" Joanny Murray-Smith w reżyserii i adaptacji Krystyny Jandy. "Dancing" na podstawie utworów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej to spektakl przygotowywany na noc sylwestrową.

Dwa teksty powstały specjalnie na zamówienie Teatru Polonia. Premiera pierwszego przedstawienia - "Miłość ci wszystko wybaczy" Przemysława Wojcieszka - odbędzie się w marcu 2008 r, a drugiego - pt. "Okolice bikini" Macieja Kowalewskiego - w kwietniu.

Planowane są też realizacje spektakli "Dowód" Davida Auburna w reż. Andrzeja Seweryna, "Bóg" Woody Allena w reż. Krystyny Jandy i "Starość jest piękna" Esther Vilar.Reklama