57-letni Galgut wcześniej już dwa razy był nominowany do Nagrody Bookera: w 2003 i 2010 r. "Obietnica", która jest jego dziewiątą powieścią, to historia postępującego upadku jednej z południowoafrykańskich rodzin na przestrzeni czterech dekad, od czasów apartheidu do dziś.

Reklama

"Powieść łączy w sobie niezwykłą historię, bogatą tematykę i historię ostatnich 40 lat RPA w niesamowicie dobrze stworzonym pakiecie. Udaje jej się połączyć cechy świetnej opowieści, bo są w niej świetne pomysły i jest to książka, która daje dużo do przemyślenia, z niezwykłą dbałością o strukturę i styl literacki" - powiedziała przewodnicząca jury Maya Jasanoff.

Tytuł "Obietnica" odnosi się do przyrzeczenia, że czarna służąca białej rodziny otrzyma dom, który zamieszkuje i ziemię, na której on stoi. Akcja książki rozpoczyna się w 1986 roku, a następnie powraca do losów tej rodziny w trakcie czterech pogrzebów, z których każdy odbywa się w innej dekadzie i w innym momencie historii RPA.

Galgut, który dorastał w Pretorii, w udzielonym wcześniej w tym roku wywiadzie stacji BBC wyjaśniał, że tytuł odnosi się również do niespełnionych obietnic w RPA po upadku apartheidu. "Myślę, że wielu z nas miało wysokie oczekiwania co do przyszłości. I myślę, że wielu z nas czuje, że te nadzieje się rozpadły. Ten mały kawałek ziemi jest tak naprawdę jedną niespełnioną obietnicą" - mówił.

Dobre recenzje

Po publikacji w czerwcu w Wielkiej Brytanii "Obietnica" zebrała bardzo dobre recenzje - "The Guardian" nazwał ją "oszałamiającą", "The Sunday Times" określił jako "ponurą, ale mającą wspaniałą narrację", a "Financial Times" ocenił jako "złożone, ambitne, genialne dzieło".

Pozostałymi pisarzami, którzy znaleźli się w ścisłym finale tegorocznej edycji, byli: Anuk Arudpragasam za "A Passage North", Patricia Lockwood za "No One Is Talking About This", Nadifa Mohamed za "The Fortune Men", Richard Powers za "Bewilderment" i Maggie Shipstead za "Great Circle".

Nagroda Bookera przez wiele lat była przeznaczona dla pisarzy z państw Wspólnoty Narodów, Irlandii, RPA i Zimbabwe. Od 2014 roku nagradzana może być dowolna powieść napisana po angielsku i wydana w Wielkiej Brytanii lub Irlandii. Laureat otrzymuje obecnie 50 tys. funtów.