Sztuka Juliusza Machulskiego jest oparta na motywie przedstawienia rodzicom nowego narzeczonego córki-jedynaczki. Ta niełatwa konfrontacja w zabawny sposób ujawnia prawdziwe oblicze biorących w niej udział bohaterów. Ojciec rodziny poszukuje bowiem idealnego partnera dla swojej „królewny”. Żaden z przyprowadzanych przez nią chłopców nie jest w jego oczach odpowiednim kandydatem do jej ręki, i dlatego każdy, prędzej czy później staje się tytułowym „next-ex”. Zdesperowana latorośl decyduje się na mistyfikację...

Reklama

Tekst Machulskiego to utwór na wskroś współczesny, i to nie tylko w warstwie obyczajowej, ale przede wszystkim formalnej. Bohaterowie chowają się za maskami, jednocześnie oceniając innych powierzchownie, trzymają się utartych stereotypów i przyklejają sobie wzajemnie gombrowiczowską gębę. W komedii Machulskiego odnaleźć można również liczne, błyskotliwie realizowane nawiązania do klasycznej komedii fredrowskiej" - zapewniają twórcy spektaklu, który wyreżyseruje Justyna Celeda.

W "Next-Ex" zagrają: Marta Górecka. Barbara Lauks, Zofia Plewińska/Ilona Bartosińska, Jakub Firewicz, Jacek Łuczak i Grzegorz Pawlak. Tekst Machulskiego zdobył drugą nagrodę w w konkursie, zorganizwowanym przez Teatr Powszechny. Wygrał go "Psychoterapolityka" autorstwa Dominika W. Rettingera (współtworca scenariusza do serialu "Ekipa" Agnieszki Holland), która miał swoją sceniczną premierę w listopadzie.

Trzecie miejsce i nagrodę dla najbardziej filmowej sztuki przyznano "Roszadzie" Pawła Mossakowskiego. Wiosną wyreżyseruje ją Maciej Wojtyszko. "Pomysł konkursu narodził się z braku dobrych współczesnych tekstów komediowych dla teatru, co powoduje, że zamiast kształtowania rodzimego humoru, odnoszenia się do naszych realiów, oglądamy sztuki autorów brytyjskich, francuskich, rosyjskich czy czeskich" - wyjaśniła w jednym z wywiadów dyrektor Teatru Powszechnego, Ewa Pilawska.

"Next-Ex", w podtytule nazwana "komedią inteligencką w dwóch aktach", nie jest pierwszym scenicznym przedsiewzięciem 53-letniego filmowca. W 1974 roku Juliusz Machulski zadebiutował jako autor w telewizyjnym Teatrze Sensacji "Kobra" pod psedonimem Jerry McKee. Spektakl "Smierć w najszczęśliwszym dniu" wyreżyserował jego ojciec, Jan. Będąc już uznanym filmowcem Machulski-junior przygotował dla TVP spektakle "19 południk" "Od czasu do czasu", "Jury" i "Komedia amerykańska".