• Świdnica - Kościół Pokoju, fot. Piotr Ostrowski © NID
  6
  70
  Prezydent RP Andrzej Duda wpisał w środę 10 nowych obiektów na listę Pomników Historii. Znalazły się wśród nich m.in. Radiostacja w Gliwicach, żelazny łańcuchowy most wiszący na rzece Mała Panew w Ozimku, zespół opactwa benedyktynów w Tyńcu.
 • Beksiński nieznany
  38
  Zbiór ponad stu prac Zdzisława Beksińskiego - fotografii, fotomontaży i grafik komputerowych - będzie można obejrzeć w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (BUW) w dniach od 20 marca do 9 kwietnia. Wydarzeniu towarzyszyć będą m.in. wykłady multimedialne, prezentacje filmów dokumentalnych o artyście oraz pokazy VR (wirtualnej rzeczywistości).
 • Władysław Strzemiński
  9
  72
  Malował, tworzył teorię malarstwa, a także teorię jego interpretacji. Dziś byłby również określany jako designer. Jego upór i towarzyszące mu uznanie sprawiło, że z niczego stworzył jedną z cenniejszych kolekcji sztuki - nie wydając na to pieniędzy. "Człowiek gigant", "wielowymiarowa postać", "facet, który umarł na gruźlicę i z głodu" - taki był Władysław Strzemiński. "Powidoki", ostatni film, jaki Andrzej Wajda nakręcił przed śmiercią, opowiadają jego historię.
 • Na zdjęciu udostępnionym 24.11.2016 r. przez KSP zabezpieczony obraz
  2
  9
  Stołeczni policjanci z wydziału kryminalnego odzyskali obraz Wojciecha Kossaka "Piłsudski na Kasztance", który przepadł w styczniu 1997 r. po włamaniu do mieszkania w Krakowie. Obraz figurował jako skradziony w wykazie Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zabytków.
 • Jan Młodożeniec (Fot. Piotr Młodożeniec CC BY-SA 3.0)
  2
  Niemal 60 prac jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych Jana Młodożeńca można będzie oglądać od soboty w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Na wystawie znajdą się m.in. projekty i szkice do plakatów, rysunki i ilustracje książkowe.
 • Wielkoformatowe malowidło australijskiego artysty Stormiego Millsa na ścianie łódzkiej kamienicy przy ulicy Młynarskiej
  10
  Ponad 50 wielkoformatowych obrazów powstało w ostatnich latach na ścianach budynków w Łodzi, tworząc słyną już galerię murali. Stworzyli je znakomici artyści m.in. z Brazylii, Australii, Hiszpanii, Chin, Niemiec, Polski czy Portugalii. Po muralach przyszedł też czas na inne formy artystyczne w przestrzeni miejskiej tj. instalacje, rzeźby i obiekty przestrzenne.
 • Wystawa o Van Goghu w Zabytkowym Dworcu Głównym
  1
  8
  Multimedialny pokaz blisko 3 tys. dzieł Vincenta van Gogha będzie można od soboty oglądać w zabytkowym budynku dworca głównego w Krakowie. Wielkoformatowe obrazy są wyświetlane na ścianach, kolumnach, podłodze i w połączeniu z muzyką stanowią opowieść o życiu malarza.
 • Ceramika z Bolesławca
  44
  Ceramiczna parada, pokaz wypalania największego dzbana w Polsce, prezentacja firm ceramicznych oraz warsztaty, konkursy i koncerty to część atrakcji rozpoczynającego się w środę w Bolesławcu Święta Ceramiki.
 • Cerkiew Zwiastowania Najświętszej Marii Panny
  W prawosławnym klasztorze w Supraślu k. Białegostoku zakończył się pierwszy etap odtwarzania, z wykorzystaniem oryginalnych technik, XVI-wiecznych fresków zdobiących niegdyś główną monasterską cerkiew. Docelowo mają być odtworzone freski w całej świątyni.
 • Portret Jarosława Kaczyńskiego
  69
  751
  Pabianiccy seniorzy z grupy "Amat Victoria Curam" namalowali 35 portretów Jarosława Kaczyńskiego. Ich prace można oglądać od 24 czerwca na wystawie w Miejskim Ośrodku Kultury.
 • galeria sztuki
  3
  88
  "W sztuce współczesnej nie ma granic, są jednak pewne punkty zapalne, których dotykanie może wiązać się z niebezpieczeństwem. Artyści często bywają przekorni i właśnie te punkty ich interesują. Przykładem może być religia - bardzo klasyczny temat w sztuce, którego dotykanie wiąże się z ryzykiem" - powiedział Szymon Żydek w rozmowie z dziennik.pl. Z kuratorem i jednym z autorów książki "Sztuka w naszym wieku" rozmawiamy o tym, jak uniknąć wpadki w galerii sztuki i nie pomylić współczesnego dzieła z kaloryferem, kto może dziś zostać artystą i co sztuka współczesna ma do zaoferowania obecnemu trendowi na stawianie pomników.
 • Warszawa, 1965. Miasto z lotu ptaka, ulica Juliana Marchlewskiego (obecnie aleja Jana Pawla II), skrzyżowanie z aleją Karola Świerczewskiego (obecnie aleja Solidarności). Fot. Zbyszko Siemaszko/FORUM
  1
  Powojenne stołeczne osiedla i budynki m.in. Muranów, MDM, Centralny Dom Towarowy, Supersam czy Dworzec Gdański, ukazane na niezwykłych zdjęciach Zbyszka Siemaszki, można od czwartku zobaczyć na nowej plenerowej wystawie Domu Spotkań z Historią.