To bardzo nietypowy proces, choć o typową rzecz - pieniądze. Sędzia, który ma rozstrzygnąć problem, skończył prawo i muzykę na Uniwersytecie w Cambridge. Na sali sądowej stoi syntezator i nuty do "A Whiter Shade of Pale", piosenki uznawanej za jeden z hymnów dzieci-kwiatów. Oczywiście po to, by mógł przestudiować wszystko w ramach pracy nad rozprawą. Ale tak naprawdę sprawa wydaje się dość prosta.

Reklama

Bo, jak podaje magazyn "Billboard", słowa (Keith Reid) oraz muzyka (Gary Brooker) powstały jeszcze przed przyjściem Fishera do zespołu, czyli przed marcem 1967 roku. A organista jedynie zagrał to, co mu podsunięto. Do tego - choć mógł walczyć z zespołem, który opuścił w 1969 r., od dawna - zabrał się za to dopiero teraz. Wygląda więc na to, że skusiły go ogromne zyski z piosenki, a nie miłość do jej dźwięków.

Rockowy zespół Procol Harum założyli Reid i Brooker na początku lat 60., ale zaistnieli dopiero po sukcesie "A Whiter Shade of Pale". W 1977 r. Brooker zaczął karierę solową i zespół połączył się ponownie dopiero w 1991 roku. Niestety, nie udało mu się odnieść takiego sukcesu, jak w początkach działalności.