Do niedzieli melomani wysłuchają sześciu dużych koncertów i jednego kameralnego oraz recitali wybitnych pianistów. W piątek artyści przeniosą się na trzy dni do pobliskiego Antonina. "Wszystkie imprezy tegorocznej edycji będą nawiązywać do 200. rocznicy urodzin Chopina" - powiedział PAP dyrektor tej imprezy, Andrzej Leraczyk.

Reklama

Według niego, Chopin uwielbiał opery. "Nasz geniusz, którego uwiodły szepty Don Giovanniego, szaleństwo i rozpacz Łucji, perypetie Roberta Diabła, choć należał do najzagorzalszych wyznawców pięknego śpiewu, sam nie skomponował żadnej formy teatralnej, a jego życie i twórczość były wręcz naznaczone dramatem: umiłowaniem do muzyki, pragnieniem piękna, wyrafinowaną kokieterią i gracją" - mówi Leraczyk.

Gwiazdą jest w tym roku 26-letni pianista z Ukrainy, światowej sławy wirtuoz, Aleksander Gawryluk. Podczas tradycyjnego festiwalowego wieczoru w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie, zatytułowanego "Chopin w aksamicie nocy", melomani spotkają się z mistrzynią słowa i aktorstwa Anną Polony i polską poezją oraz zdobywcą pierwszej nagrody na portugalskim konkursie chopinowskim, Paulo Olivierą.

Kunszt wokalny nie tylko w chopinowskim repertuarze zaprezentują w Antoninie polskie gwiazdy opery - Magdalena Idzik i Iwona Hossa. Na zakończenie festiwalu wystąpią z dwoma recitalami fortepianowymi Ching-Yun Hu z Tajwanu i Ukrainka Mariya Kim.

Podczas trwania festiwalu w Antoninie odbędzie się wiele innych wydarzeń związanych z 200. rocznicą urodzin Fryderyka. Organizatorzy pomyśleli o miejscach, w których młody Chopin i jego rodzice przebywali: Antoninie i Kotłowie, a przede wszystkim o wsi Strzyżew, gdzie mieszkała matka chrzestna kompozytora, Anna ze Skarbków Wiesiołowska. We wszystkich tych miejscowościach odbędą się koncerty chopinowskie.

Innym akcentem będzie wystawa fotografii Juliusza Multarzyńskiego pt. "Pianiści"; zaprzyjaźniona z Antoninem wybitna pianistka prof. Barbara Hesse-Bukowska zaprezentuje swoją książkę "Spełnione marzenia".