Jack Kerouac to amerykański pisarz i poeta, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli literacko-kulturalnego ruchu bitników, będącego analogią do europejsko egzystencjalizmu. Najsłynniejsza powieść Kerouac "W drodze" została niedawno zekranizowana i można ją aktualnie oglądać w polskich kinach. „Maggie Cassidy” zaś, to dzieło nietypowe, bo ukazujące młodzieńcze lata pisarza.

Reklama

Główny bohater książki Jack Duluoz to 16 letni chłopiec dorastający w małym amerykańskim miasteczku Lowell. Wolny czas spędza w towarzystwie kolegów, gra w baseball, odnosi sukcesy w lekkoatletyce i interesuje się dziewczętami. Kiedy pewnego dnia poznaje uroczą Maggie Cassidy, jego myśli zaczynają krążyć wyłącznie wokół dziewczyny, która z łatwością zawładnęła jego wyobraźnią. Książka Kerouac z pozoru może wydawać się jedną z wielu banalnych historii o młodzieńczej miłości. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż "Maggie Cassidy" jet powieścią w znacznej mierze autobiograficzną, dowiemy się więcej na temat młodości słynnego pisarza i lepiej zrozumiemy to, jak narodził się w nim duch niepokornego, zbuntowanego outsidera.

Miłość Duluoza do Maggie Cassidy jest pełna pasji, namiętności i ambiwalentnych emocji. Momentami brutalna i prowadząca do pomieszania zmysłów, w gruncie rzeczy bardzo naiwna i opierająca się na powierzchownych i płytkich przesłankach. Kerouac bardzo obrazowo opisuje młodzieńcze namiętności, wspierając się mocno banalnymi metaforami i ociekającymi słodyczą opisami.

Dla czytelnika, który zapoznał się z innymi książkami Kerouaca, „Maggie Cassidy” jest okazją, by poznać głównego bohatera jego książek, niepokornego obieżyświata i outsidera w latach jego chłopięce niewinności i w momencie, w którym pozbywa się młodzieńczych ideałów.

Powieść „Maggie Cassidy” ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B.

Media