To już 15. edycja Bookera. Wśród dotychczasowych laureatów tej prestiżowej nagrody literackiej znajduje się Olga Tokarczuk za "Flights", czyli "Biegunów" w przekładzie Jennifer Croft.

Reklama

Bezprecedensowe wyróżnienia

Jenny Erpenbeck została nagrodzona za powieść "Kairos", przetłumaczoną z języka niemieckiego przez Michaela Hofmanna. Jest to pierwsza powieść napisana oryginalnie w języku niemieckim, która zdobyła tę nagrodę. Zarazem Hoffman jest pierwszym wyróżnionym tłumaczem-mężczyzną.

Nagroda dla autora i tłumacza

Międzynarodowa Nagroda Bookera została ustanowiona w 2005 roku w Wielkiej Brytanii. Na początku była przyznawana co dwa lata za twórczość w języku angielskim dla pisarzy z całego świata, nominowane mogły zostać również powieści napisane w innych językach, lecz szeroko dostępne w angielskim tłumaczeniu (w 2005 roku nominowany był Stanisław Lem). Pierwszym laureatem nagrody był albański pisarz Ismail Kadare.

Od 2016 roku nagroda przyznawana jest co roku jednej książce przetłumaczonej na język angielski, opublikowanej w Wielkiej Brytanii lub Irlandii.

Nagroda za zwycięski tytuł w wysokości 50 tys. funtów dzielona jest po równo między autora i tłumacza.