Pomnik miałby stanąć w centrum miasta. Lokalizacja nie jest jeszcze znana. Stałby się on jednak częścią tworzonego szlaku złożonego z niewielkich pomniczków postaci, które powstały w bielskim Studiu. W ten sposób upamiętnieni zostali już pies Reksio oraz Bolek i Lolek, a w br. odsłonięty zostanie pomnik myśliwego Pampaliniego.

Reklama

Kolejnym moją być bohaterowie „Porwania Baltazara Gąbki”. To m.in. Smok Wawelski, kucharz Bartłomiej Bartolini i próbujący pokrzyżować im szyki szpieg Don Pedro.

Tomasz Ficoń poinformował, że magistrat porozumiał się już ze spadkobierczynią praw do postaci w kreskówce, mieszkającą w Niemczech córką ich twórcy Afreda Ledwiga – Yvonne, a także reprezentantem spadkobiercy autora książki o przygodach bohaterów, które zekranizowało bielskie Studio.

Stanisław Pagaczewski wydał książkę „Porwanie Baltazara Gąbki” w 1965 r. To pełna humoru opowieść dla najmłodszych zawierająca wątki podróżnicze i szpiegowskie. Na jej podstawie w latach 1969-1970 bielscy animatorzy stworzyli serial, który składał się z 13 odcinków. To jedna z najbardziej popularnych kreskówek w Polsce.

Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. Pod kierownictwem plastyka Zdzisława Lachura utworzono w Katowicach zespół, który po komplikacjach lokalowych trafił do Bielska. Pierwszy film rysunkowy powstał rok później. Czarno-biały "Czy to był sen?" nigdy jednak nie wszedł na ekrany. W studio powstało wiele popularnych filmów dla najmłodszych. Z firmą współpracowali m.in. Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna. Jan Brzechwa i Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki.

Reklama