Jak poinformował PAP zarząd Polskiej Sekcji AICT (Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych)/ Klubu Krytyki Teatralnej SDRP, wyróżnienie specjalne otrzyma Piotr Wojtowicz za zdjęcia do spektakli "W małym dworku", "Duet" i "Powołanie" oraz za wcześniejsze dokonania w Teatrze TV.

Reklama

Laudacja na cześć Gorzkowskiego

Zapowiedziano, że "laudację na cześć Igora Gorzkowskiego przedstawi Grzegorz Mrówczyński, a w dalszej części spotkania zaplanowano rozmowę z laureatem".

"Nagrodę im. Stefana Treugutta dla twórcy Teatru TV ustanowił zarząd Polskiej Sekcji AICT (Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych)/ Klubu Krytyki Teatralnej SDRP z myślą o promowaniu wybitnych osiągnięć teatru małego ekranu" - przypomniano w przesłanej informacji.

Wyjaśniono, że "nagroda została ustanowiona za łaskawą zgodą pani prof. Zofii Stefanowskiej-Treuguttowej, wdowy po wybitnym znawcy teatru, autorze niezapomnianych wstępów do spektakli Teatru TV".

Dotychczasowi laureaci

"Po raz pierwszy laur wręczono podczas festiwalu Dwa Teatry w Sopocie. W roku 2001 nagrodę otrzymał Jacek Weksler za promowanie współczesnej dramaturgii polskiej. Nagrodę w formie rzeźby wykonanej przez Wiesława Janasza wręczył podczas festiwalu Dwa Teatry w Sopocie red. Henryk Bieniewski" - czytamy w informacji.

Reklama

Przypomniano, że od tego czasu laureatami Nagrody im. S. Treugutta, przyznawanej przez Kapitułę pod przewodnictwem Henryka Bieniewskiego, nestora polskiej krytyki teatralnej, byłego dyrektora Teatru TV (...) zostali kolejno: dwukrotnie Maciej Prus (za reżyserię "Edwarda II" Marlowe'a w 2003 r. i "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego w 2009 r.), Michał Żebrowski (2002) za kreacje wielkich bohaterów literackich, Maciej Pieprzyca (2004) za spektakl "Fryzjer", Adam Woronowicz (2005) za rolę Mirona B. w spektaklu na podstawie "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz, Ewa Błaszczyk (2007) za rolę Matki w spektaklu "Wię"+ Rony Munro w reżyserii Zbigniewa Brzozy".

Zaznaczono, że "w latach 2010-14 wobec drastycznego spadku produkcji spektakli telewizyjnych nagród nie przyznawano".

"Kapituła wznowiła pracę w 2014 r. i początkowo obradowała z udziałem Andrzeja Matula, Zdzisława Pietrasika i Łukasza Maciejewskiego, a od roku 2016 po rezygnacji Andrzeja Matula i wskutek choroby Zdzisława Pietrasika w nowym składzie: Marzena Dobosz, Łukasz Maciejewski, Grzegorz Mrówczyński, Jan Bończa-Szabłowski, pod przewodnictwem Tomasza Miłkowskiego i z udziałem Katarzyny Michalik-Jaworskiej (jako sekretarzem Kapituły)" - napisano. "W roku 2019 Jana Szabłowskiego, który nie mógł uczestniczyć w pracach jury jako scenarzysta spektaklu kandydującego do nagrody, zastępowała Walentyna Mikołajczyk-Trzcińska" - wyjaśniono w informacji.

Przypomniano, że "od roku 2010 laureaci otrzymywali dyplomy specjalnie zaprojektowane przez wybitnego artystę grafika Janusza Golika".

Laureatami Nagrody im. S. Treugutta po jej wznowieniu zostali Krzysztof Stroiński (2016) za osiągnięcia aktorskie w Teatrze Telewizji i Wawrzyniec Kostrzewski (2017) za spektakl "Walizka" wg sztuki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk.

Kolejną laureatką Nagrody została Agnieszka Lipiec-Wróblewska (2018) za reżyserię spektaklu "Posprzątane" wg Sary Ruhl, a dyplomem specjalnym za osiągnięcia w sztuce montażu została wyróżniona Beata Barciś - napisano.

Jak zaznaczono, w 2019 r. obok laureata nagrody głównej Roberta Glińskiego za spektakl "Biesiada hrabiny Kotłubaj" wg Witolda Gombrowicza Kapituła wyróżniła Ewę Dałkowską i Edytę Jungowską za dychotomiczną kreację: pełną pasji, wykluczeń, przeciwności, a finalnie jedności w sztuce Iriny Waśkowskiej "Lekcje miłości" w reżyserii Rafała Sabary.

W roku 2020 Nagrodę im. Stefana Treugutta "za osiągnięcia w Teatrze Telewizji" wręczono reżyserowi, byłemu rektorowi Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Andrzejowi Strzeleckiemu za spektakl "Paradiso" - przypomniano.

"Laureatem Nagrody Specjalnej za całokształt twórczości został aktor, reżyser, dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie i były rektor stołecznej Akademii Teatralnej prof. Jan Englert. Laudację na cześć laureatów wygłosili Grzegorz Mrówczyński i dr Tomasz Miłkowski, a rozmowę z laureatami prowadził Grzegorz Wiertnicze" - czytamy w przesłanej informacji.

Uroczystość wręczenia nagrody i specjalnego wyróżnienia odbędzie się 22 września o godz. 17 w Domu Dziennikarza w Warszawie (w sali B na I piętrze).