Na wystawie w Gdańskiej Galerii Guentera Grassa, części Galerii Miejskiej, pokazane zostaną wybrane akwarele Noblisty do wydanego w 1997 r. tomu wierszy "Rzeczy znalezione" oraz zbioru opowiadań "Moje stulecie" (1999). Wystawę będą uzupełniać prace z lat 50. XX wieku, z wczesnego okresu jego twórczości.

Wystawa akwarel Guentera Grassa potrwa do 26 sierpnia.

W przeddzień wizyty w Gdańsku w piątek wieczorem Guenter Grass ma uczestniczyć w Gdyni w premierze galowej spektaklu "Idąc rakiem". Oparte na podstawie powieści Noblisty przedstawienie Teatru Miejskiego grane jest na stacjonującym przy Skwerze Kościuszki żaglowcu "Dar Pomorza". To pierwsza na świecie adaptacja sceniczna tego utworu niemieckiego Noblisty. Premiera sztuki odbyła się 13 maja.

Napisana w 2002 r. powieść "Idąc rakiem" (Im Krebsgang) opowiada o katastrofie "Wilhelma Gustloffa", niemieckiego statku pasażerskiego sprzed II wojny światowej, włączonego w czasie wojny w skład Kriegsmarine, zatopionego przez sowiecką marynarkę 30 stycznia 1945 r. na północ od Łeby. Ewakuowano nim z Gdyni niemiecką ludność cywilną przed nacierającymi wojskami radzieckimi. Zginęło wówczas ok. 10 tys. osób, uratowało się ok. 800.

Reżyserem spektaklu jest Krzysztof Babicki, a autorem adaptacji powieści dla potrzeb teatru - gdański pisarz Paweł Huelle.

Z okazji 85. urodzin autora Uniwersytet Gdański zorganizował "Warsztaty Letnie. Guenter Grass - twórczość i recepcja". W seminarium od 27 czerwca do 1 lipca wezmą udział naukowcy z Polski, Niemiec, Austrii, Rosji i Chorwacji zajmujący się twórczością niemieckiego pisarza.

W ramach obchodów 85. urodzin Guentera Grassa Gdańska Galeria Miejska zorganizuje także "Oprowadzanie po Grassowskim Wrzeszczu". Niemiecki pisarz i poeta urodził się 16 października 1927 r. w Wolnym Mieście Gdańsk, w dzielnicy Wrzeszcz.Przewodnikiem w dniach 7 lipca i 18 sierpnia będzie gdański pisarz i historyk Mieczysław Abramowicz. Spacery rozpoczynać się będą pod kamienicą przy ul. Lendziona 5, gdzie urodził się Guenter Grass.

Ojciec pisarza był kupcem niemieckim, matka - Kaszubką. Światową sławę przyniosła mu tzw. trylogia gdańska, złożona z dzieł: "Blaszany bębenek", "Kot i mysz" oraz "Psie lata", z których to pierwsze dzieło jest najbardziej znane. "Blaszany bębenek" doczekał się ekranizacji w 1979 r. w reżyserii Volkera Schloendorffa. W 1999 r. Grass otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.