Jak poinformował kurator wileńskiej wystawy Marijus Uzorka, dobiega już końca montowanie płótna w Litewskim Muzeum Sztuki, w budynku dawnego Arsenału. Wystawie będzie towarzyszyła konferencja naukowa "Unia Lubelska: idea i jej kontynuacja".

Przy montowaniu "Unii Lubelskiej", a także 20 innych obrazów Matejki z muzeów Warszawy i Krakowa zatrudnionych jest ponad 20 polskich i litewskich muzealników. Po raz pierwszy "Unia Lubelska" będzie miała zmontowaną nową ramę.

"Prezentacja obrazu, konferencja naukowa są czymś bardzo ważnym dla naszych narodów. Jest to nie tylko przypominanie historycznej unii i wpisywanie jej w naszą współczesność, ale też budowanie przyszłości na tej bardzo bogatej tradycji, aczkolwiek nie pozbawionej konfliktów; uświadomienie i przyjęcie całego brzemienia i dobrodziejstwa historycznego" - powiedziała dyrektorka Instytutu Polskiego w Wilnie, Małgorzata Kasner.

Wystawa w Wilnie jest częścią realizowanego obecnie programu "Prezentacja Polski na Litwie", którego pomysłodawcą jest Instytut Adama Mickiewicza. W ramach programu w litewskich salach koncertowych wystąpiła już Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, odbyły się spektakle teatralne wyreżyserowane przez Krystiana Lupę i Jana Klatę i projekcje polskich filmów, a pod koniec listopada odbędzie się koncert jazzowy Leszka Możdżera.