Sławomir Koper, "Miłość w Powstaniu Warszawskim", Czerwone i Czarne

Reklama

63 dni walki i 63 niespokojne noce, życie w ciągłym napięciu, strachu, nieustanne zagrożenie śmiercią. Czy w wojennym obłędzie było miejsce na uczucie do drugiej osoby? Sławomir Koper, autor książki "Miłość w Powstaniu Warszawskim", przekonuje, że tak.
http://wiadomosci.dziennik.pl/historia/ksiazki/artykuly/438765,slawomir-koper-milosc-w-powstaniu-warszawskim-recenzja.html

Gianluigi Nuzzi, "Jego Świątobliwość. Tajne dokumenty Benedykta XVI", Wydawnictwo Czarna Owca

Co hierarchowie watykańscy pisali w tajnych depeszach na temat Donalda Tuska i ojca Tadeusza Rydzyka? Jak ukrywano przyczyny śmierci polskiego zakonnika, który zginął w czasie orgii seksualnej? Tajemnice odkrywa włoski dziennikarz Gianluigi Nuzzi.
http://wiadomosci.dziennik.pl/historia/ksiazki/artykuly/439112,gianluigi-nuzzi-jego-swiatobliwosc-tajne-dokumenty-benedykta-xvi-recenzja.html

Małgorzata Potocka, Krystyna Pytlakowska, "Obywatel i Małgorzata", Czerwone i Czarne

Małgorzata Potocka po raz pierwszy zgodziła się opowiedzieć o jej związku z Grzegorzem Ciechowskim. W wywiadzie-rzece wydanym pod tytułem "Obywatel i Małgorzata" przedstawia 10 lat spędzonych z liderem Republiki - ich jasne i ciemniejsze strony, ale także wiele anegdotek, którymi usiana była ich trudna miłość.
http://wiadomosci.dziennik.pl/historia/ksiazki/artykuly/440120,malgorzata-potocka-krystyna-pytlakowska-obywatel-i-malgorzata-recenzja-ksiazka-o-grzegorzu-ciechowskim.html

Marek A.Koprowski, Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013. Akt III, Wydawnictwo Replika

To już trzecia "Epopeja polskich losów". W tym roku minęła 70. rocznica rzezi Polaków na Wołyniu dokonanej przez bandy UPA. Marek A. Koprowski zebrał wstrząsające opowieści naocznych świadków tamtych wydarzeń.
http://wiadomosci.dziennik.pl/historia/ksiazki/artykuly/435979,marek-a-koprowski-wolyn-epopeja-polskich-losow-1939-2013-akt-iii.html

Z roku na rok poziom komiksów nadsyłanych na konkurs organizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego jest coraz wyższy. Przy ostatniej edycji jednak rysownicy stanęli przed specjalnym wyzwaniem...
http://wiadomosci.dziennik.pl/historia/ksiazki/artykuly/432002,powstanie-warszawskie-44-w-komiksie-komiks-recenzja.html

Jerzy Urban, rozmawia Marta Stremecka, Wydawnictwo Czerwone i Czarne 2013

"W latach 80. tworzyłem historię, w kapitalistycznej Polsce dorobiłem się majątku" - przyznaje Jerzy Urban w książce, która jest jedną długą rozmową. Rozmową o życiu twórcy wizerunku komunistycznego rządu PRL i naczelnego skandalisty III RP.
http://wiadomosci.dziennik.pl/historia/ksiazki/artykuly/429175,jerzy-urban-marta-stremecka-rozmowa-wywiad-ksiazka-recenzja.html

Monika Jaruzelska, Towarzyszka Panienka, Wydawnictwo Czerwone i Czarne

W opowieści Moniki Jaruzelskiej ojciec generał pojawia się z boku, jako tło towarzyszących jej wydarzeń. Ale z tej układanki wyłania się postać, jakiej do tej pory nie znaliśmy. Czy może raczej nie mieliśmy okazji poznać.
http://wiadomosci.dziennik.pl/historia/ksiazki/artykuly/425222,monika-jaruzelska-towarzyszka-panienka-recenzja.html

Małgorzata Szejnert, My, właściciele Teksasu, Wydawnictwo Znak

To jest książka dla tych, którym ckni się do PRL-u. Oraz dla tych, którzy odczuwają ulgę, że już w nim nie żyją. Bo dziś o Polsce Ludowej zazwyczaj mówi się z przesadą – w jedną, lub w drugą stronę. Nakładem Wydawnictwa Znak ukazał się cykl reportaży "My, właściciele Teksasu" Małgorzaty Szejnert.
http://kultura.dziennik.pl/ksiazki/artykuly/444808,prl-przylapany-my-wlasciciele-teksasu-malgorzaty-szejnert-recenzja.html

Reklama

"Między nami" Małgorzata Tusk, wydawnictwo Znak, Kraków 2013

Tak, Małgorzata Tusk chciała odejść od męża. Tak, zakochała się w innym, będąc już żoną i matką. Tak, niemal się już pakowała, gdy mąż błagał ją, by została. Ale poza tym przesłaniem o silnej wartości tabloidowej w książce "Między nami" znaleźć można przemyślenia zapewne nieobce wielu kobietom - matkom i żonom. Nie jest to analiza przesadnie głęboka, wnosząca wiele czy przynosząca receptę na to, jak przeżyć - mimo przeciwności - 35 lat w związku i nie zwariować. Żona premiera zdołała jednak złapać sytuacje i zjawiska na tyle trywialne, że nie ma czasu, by o nich mówić na co dzień.
http://kultura.dziennik.pl/ksiazki/artykuly/443165,ksiazka-miedzy-nami-malgorzaty-tusk-recenzja.html

"O sztuce" E.H. Gombrich, Dom Wydawniczy Rebis

"O sztuce" E.H. Gombricha jest najpopularniejszą na świecie i niezwykle cenioną książką poświęconą zagadnieniom sztuki. Trudno znaleźć dzieło, które równie dobrze wprowadzałoby do tego tematu, poczynając od malarstwa jaskiniowego, a kończąc na eksperymentalnej sztuce współczesnej.
http://kultura.dziennik.pl/ksiazki/artykuly/434809,o-sztuce-e-h-gombricha-juz-po-polsku.html

Grażyna Szapołowska, Ścigając pamięć

Rynek co roku zalewany jest informacjami o śmierci rodziców i partnerów aktorów, którzy co i raz próbują oswoić temat odchodzenia. Dominika Ostałowska, Małgorzata Braunek, Krystyna Janda... Nic więc dziwnego, że po tę tematykę sięga także Grażyna Szapołowska, po śmierci swojej ponad dziewięćdziesięcioletniej matki. Jak bliskie miały relacje, co tak naprawdę je łączyło i jak odbierały świat, to może sprawdzić czytelnik "Ścigając pamięć".
http://kultura.dziennik.pl/ksiazki/artykuly/430619,szapolowska-zrzuca-maski-oto-co-ujawnia-w-ksiazce-scigajac-pamiec.html

Swietłany Aleksijewicz, Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy, Wydawnictwa Czarne

Jak wygląda wojna widziana oczami dziecka? Nie ma w niej walki, bohaterstwa, polityki, ani ideologii. Jest za to strach, samotność, głód i utrata najbliższych. W niezwykłej książce Swietłany Aleksijewicz ostatni świadkowie II wojny światowej opisują swoje wspomnienia .
http://kultura.dziennik.pl/ksiazki/artykuly/426016,recenzja-ksiazki-swietlany-aleksijewicz-ostatni-swiadkowie-utwory-solowe-na-glos-dzieciecy.html

Karolina Korwin-Piotrowska, Bomba, czyli alfabet polskiego szołbiznesu, Wydawnictwo The Facto

Na rynku właśnie ukazał się debiutancka książka Karoliny Korwin-Piotrowskiej. Dziennikarka, której ostry język jest postrachem rodzimych celebrytów, nie szczędzi ironicznych uwag i krytycznych komentarzy, zadziwiająco często jednak jest łagodna i skora do chwalenia. "Bomba, czyli alfabet polskiego show biznesu" z pewnością przysporzy autorce nowych wrogów, ale dla wielu będzie dowodem na jej ludzką twarz .
http://kultura.dziennik.pl/ksiazki/artykuly/427157,recenzja-ksiazki-karoliny-korwin-piotrowskiej-bomba.html

Przemysław Semczuk, Czarna Wołga. Kryminalna historia PRL, Wydawnictwo Znak

Czarna wołga, którą niegdyś straszono dzieci, nie jest tylko legendą. Czarna wołga to auto jak każde inne, z numerem seryjnym, tablicami rejestracyjnymi, i wszystkim, w co auto powinno być wyposażone. Próbuje nas do tego przekonać Przemysław Semczuk, autor wydanej nakładem wydawnictwa Znak książki „Czarna wołga. Kryminalna historia PRL”.
http://kultura.dziennik.pl/ksiazki/artykuly/425712,sprawa-czarnej-wolgi-wyjasniona-kierowca-nie-zglosil-sie.html

Książka "13 wojen i jedna" Krzysztofa Millera ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak

"Historia mojego życia, to historia ciągłego bujania się" - pisze Krzysztof Miller, najlepszy polski fotograf wojenny, który przez ponad dwadzieścia lat jeździł wszędzie tam, gdzie lała się krew. W książce "13 wojen i jedna", która jest osobistą relacją z jego zawodowych wypraw do Afganistanu, Czeczenii, Gruzji czy Kongo, Miller wyznaje, że bujał się we wszystkich kierunkach świata, wszystkich dostępnych poziomach jaźni i pod wpływem różnych stabilizatorów - alkoholu, THC czy antydepresantów. Przez 350 stron jego reportażu bujałam się razem z nim.
http://kultura.dziennik.pl/ksiazki/artykuly/425225,pieklo-w-glowie-fotreportera-recenzja-ksiazki-13-wojen-i-jedna.html