• Gra
  Nowy rekord na rynku sztuki. Ponad milion złotych zapłacono 9 listopada za "Grę" Ryszarda Winiarskiego – jednego z najbardziej charakterystycznych polskich artystów. To niemal dwa razy więcej niż zapłacono za najdroższą dotychczas pracę Winiarskiego i kolejny dowód na to, że jego dzieła to dziś gwarancja najszybszych wzrostów w sektorze polskiej sztuki współczesnej.
 • Paulina Ołowska
  4
  Obok Michelle Obamy, Lady Gagi i Donatelli Versace w zestawieniu osób definiujących kulturę w 2016 roku wg "New York Times'a" znalazła się polska artystka – Paulina Ołowska. Jej pracę można już zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej w DESA Unicum. 23 listopada pod młotek na aukcji Sztuka Współczesna: Nowe pokolenie po 1989 roku pójdą także dzieła Rafała Bujnowskiego, Radka Szlagi, Marcina Maciejowskiego i Normana Leto.
 • Woskowa postać Pabla Picasssa
  4
  15
  Gdyby ta historia potoczyła się nieco inaczej, moglibyśmy mieć w Polsce jedno z najbardziej nietypowych dzieł w twórczości Picassa. Artysta tuż po wojnie w czasie pobytu w Polsce w nowo wybudowanym mieszkaniu na warszawskiej Woli naszkicował na ścianie Syrenkę. O ile jej dalsze, tragiczne losy są udokumentowane, o tyle nikt nie wie, co stało się z jej mniejszą siostrą, również autorstwa Picassa. Właśnie dlatego Muzeum Warszawy prosi o pomoc.
 • rys. Mariusz Adryszczyk
  7
  88
  W moich książkach staram się pokazywać alternatywne sposoby reagowania na cudzą odmienność. Moi bohaterowie mają przyjaciół. Nie dlatego, że są gejami, i nie mimo tego, że są gejami, tylko dlatego, że są fajnymi ludźmi, z którymi warto się zadawać. I jeśli ktoś ich odrzuca wyłącznie ze względu na ich orientację, to sam sobie robi krzywdę, bo traci szansę na przyjaźń z ciekawym człowiekiem – mówi w rozmowie z dziennik.pl Natalia Osińska, autorka książki o homoseksualnej młodzieży.
 • Janusz Kłosiński
  33
  73
  Widzowie znali go z ról Czernousowa w serialu "Czterej pancerni i pies", czy dyrektora Wardowskiego w "Czterdziestolatku". Słuchacze Polskiego Radia znali jego głos z powieści radiowej "W Jezioranach" gdzie wcielał się w Józefa Jabłońskiego.
 • Roman Bratny
  18
  W wieku 96 lat zmarł Roman Bratny, pisarz, autor takich powieści jak "Kolumbowie. Rocznik 20" „Szczęśliwi torturowani”, „Śniegi płyną”, „Brulion”, „Na bezdomne psy”. O śmierci pisarza poinformowała PAP jego córka Julia Bratny.
 • Ryszard Grzyb, Wolny rynek zniewoleni ludzie, 2004, akryl, płótno, 140 x 180 cm
  7
  KUNST DER FREIHEIT to pokaz sztuki polskich artystów: malarzy, grafików, rzeźbiarzy, twórców video i filmu, którzy w okresie tzw. pierwszej Solidarności, stanu wojennego i do końca lat 80. XX w. czynnie występowali przeciwko reżimowi komunistycznemu swoimi dziełami, niektórzy narażając swoją wolność. Ten duch odmowy i protestu, zaangażowania jest obecny w ich twórczości do dzisiaj. Nie jest to więc pokaz wyłącznie historycznych dzieł, których nie brakuje (niektóre pokazywane po raz pierwszy od lat 80., a inne w ogóle po raz pierwszy), ale także dzieł współczesnych, aktualnych.
 • Teatr
  7
  9
  Spektakl zatytułowany "K.", inspirowany osobą prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, pokaże w sobotę Teatr Polski w Poznaniu. Na scenie pojawią się także: "Donald, "Matka Prezesów" oraz "Duch Unii Wolności".
 • Muzeum II Wojny Światowej
  47
  29
  Prawie 500 naukowców zaapelowało w liście otwartym do ministra kultury o zaprzestanie wprowadzania zmian na wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W ostatnich dniach dyrekcja placówki zmieniła film wyświetlany w jednej z ostatnich sal ekspozycji.
 • Władysław Kowalski
  325
  W niedzielę po południu zmarł aktor filmowy i teatralny Władysław Kowalski - poinformował PAP prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz. Kowalski związany był m.in. z warszawskimi teatrami: Ateneum, Teatrem Powszechnym, Teatrem Dramatycznym. Miał 81 lat.
 • Książki
  1
  Ponad 700 wystawców i tylu autorów będzie gościć na 21. Międzynarodowych Targach Książki, które w czwartek rozpoczęły się w Krakowie. Ofertę specjalną przygotował gość honorowy – Francja. Impreza potrwa do niedzieli.
 • Andrzej Duda
  4
  Tadeusz Kościuszko był niezwykle wszechstronnym i utalentowanym człowiekiem; nie tylko wspaniałym żołnierzem, generałem, politykiem, inżynierem, ale też kompozytorem - powiedział prezydent Andrzej Duda otwierając środowy koncert z okazji Roku Tadeusza Kościuszki.
 • Su-57

  Rosyjskie myśliwce przyszłości trafiły do Syrii? Su-57 przyłapane na filmie

 • Kękę raper Fot. Darek Golik

  Raper "KęKę" do Mazurka: Moja wolność nie jest zagrożona, ani żadne swobody

 • Pozostałości niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku

  Sellin chce zmienić nazwy muzeów w byłych obozach koncentracyjnych. IPN wspiera ten pomysł

Zobacz więcej